Водоснабдяване и канализация ООД Сливен се обособява като самостоятелна стопанска единица през 1959 година след новото административно деление на България.
Фирмата се обособи като дружество със смесено държавно и общинско участие в управлението и стопанисването на производствените мощности и запазени основни дейности - водоснабдяване, канализация, пречистване на битови отпадни води, услуги на фирми и граждани, търговска дейност, проектиране и инвеститорски контрол при изграждане на водоснабдителни обекти.
Дейността си фирмата развива на територията на общините от Сливенска област - Сливен, Нова Загора, Котел и Твърдица. В четирите общини обслужвани от фирма ВиК ООД - Сливен са обхванати общо 106 населени места с население 229 684 души, като в региона няма неводоснабдено населено място. Обслужват се общо 1125 км вътрешна водопроводна мрежа и 755 км външна водопроводна мрежа.
Дружество ВиК ООД - Сливен е регистрирано с решение на Сливенски Окръжен Съд по фирмено дело № 270 от 1989 година.
Производствените мощности и показатели на дейността са :
Язовир Асеновец е основно съоръжение в схемата на водоснабдяване на град Сливен. За пълнене на водохранилището е изградена вододовеждаща деривация Амза дере за 1160 л/сек, включваща три водохващания на водите на р. Беленска над мина Качулка. Водоснабдителният водопровод за 1345 л/сек започва от две гасителни шахти, разположени на специална площадка в левия скат.
Провежда се контрол върху качеството на питейната вода, съгласно стандартите на МЗ, БДС 2823-83 г. и Наредба № 9/ 2001 година за качеството на водата, предназначена за питейно-битови нужди. Извършва се химичен и микробиологичен анализ на водоизточниците, като качеството на водите се следи и чрез анализ на място при сигнали за замърсяване. Водите системно се обеззаразяват, като се използва високотехнологично оборудване на фирмите АДВАНС, JESKO и Проминент.
Градските пречиствателни станции за отпадни води в градовете Сливен и Нова Загора са проектирани да пречистват битови и промишлени води след локална обработка. Пречистването се извършва на биологичен принцип с оптимално разграждане на органичната маса във водата. За една година двете пречиствателни станции пречистват водно количество с обем 22 075 200 м3, а за периода от тяхното пускане в действие са пречистени 331 128 000 м3 отпадни води.
Контролът на отпадните води от различни източници на замърсяване е част от дейността на фирмата. Този контрол фирмата извършва със специално оборудвана автолаборатория, като ежеседмично се наблюдават източниците на замърсяване.
Водоснабдяване и Канализация OOД - Сливен изпълнява собствена инвестиционна програма. В структурно отношение инвестициите са насочени главно за реконструкция и модернизация на съществуващите производствени мощности, за използване на нови материали при изграждане и реконструкция на водопроводните мрежи, за поддържане на необходимото техническо равнище на съоръженията, отговарящо на съвременните изисквания на водоснабдяването.
Изградената компютърна мрежа е тип звезда при максимална скорост на трансфера 100 MBps. Основните насоки в развитието на технологичните процеси по обработка, въвеждане и анализиране на информацията в дружеството са задоволяване на високите изисквания към потребителите - фирми и граждани, а също така и по - пълното използване на новите компютърни технологични решения с цел вътрешна информация за финансово - счетоводен анализ, прогнозиране и управленски анализ.