При избора на камина, първо трябва да си отговорим на въпроса – какво искаме от камината? Ако искаме единствено да се порадваме на живия огън, да чуем пукота на горящите дървета, без да ни интересува дали ще ни отоплява – то изборът е открита камина.
Ако обаче целта ни е да отопляваме стаята, или дори цялото жилище, без да се лишаваме от красотата на горящите цепеници, трябва да се спрем на камина с вградена горивна камера.
Откритите камини изискват специален комин, който да осигурява добра тяга. Това е необходимо за да може отделяният при горенето дим. Да излезе през комина, а не в стаята. Тук горенето не може да се регулира чрез подавания въздух, а само чрез клапа на димохода.
Регулирането на горивния процес при вградените камери става най-вече чрез подавания въздух, необходим за изгарянето на дървата. Използването на клапи за подаване на въздух, както и на димохода е определящо за високия КПД на горивните камери, достигащ до 70-75%. Ако вече сме решили, че ни трябва отоплителна камина, следващия въпрос: каква да бъде мощността и? Това зависи от много фактури – къща или апартамент, вида на дограмата, изложението, има ли добра изолация, каква част от стените е остъклена и др. В най-общия случай необходимата мощност е от 40 до 80W/m3. За да отопляваме цялото жилище е необходимо да се изгради инсталация – чрез пренос на топъл въздух, или чрез топлоносител вода /локално парно /.
И двете системи си имат своите предимства и недостатаци. Много често изборът се определя от разположението на помещенията, които ще отопляваме.
Основните предимства на системата с топъл въздух са:
Недостатъци:
- по-евтина е;
- по-бързо се затоплят стаите;
- не се изисква специално обслужване на системата.
Системата с топлоносител вода има следните предимства:
- необходимо е да се осигури възможност за конвекция на въздуха между стаите и камината;
- вследствие на конвекцията (въздухообмен) се пренасят (освен топлината) и всякакви миризми – например от цигари;
- въздуховодите изискват повече място, заради по-големите си размери.
- по-комфортно отопление - топлината се подава обикновено под прозорците-местата на топлообмена;
- равномерно разпределение на топлината независимо от големината и разположението на стаите;
- тръбите за инсталацията лесно се укриват.
Недостатъци:
- по-скъпа е;
- трябва да се осигури срещу замръзване да се осигури работата на помпата.