Бизнес Справка
ДЪРЖАВНО ГОРСКО СТОПАНСТВО - СОФИЯ

ДЪРЖАВНО ГОРСКО СТОПАНСТВО - СОФИЯ

Фирма: ДЪРЖАВНО ГОРСКО СТОПАНСТВО - СОФИЯ
Адрес: София, ул. Аксаков № 14
Телефон: 029818563

ДЪРЖАВНО ГОРСКО СТОПАНСТВО - СОФИЯ

ДЪРЖАВНО ГОРСКО СТОПАНСТВО - СОФИЯ е териториално поделение на Югозападно Държавно предприятие към Министерство на земеделието и храните.
Площта на територията на ДГС София е 65390 ха, в това число 47011 ха държавен горски фонд.
ДГС София ТП е разположено в Западна България, в Мизийската горско-растителна област, Краищенско-Ихтиманска подобласт. Във вертикално отношение стопанството заема предпланинския и нископланинския подпояс на Стара планина, Лозенска планина, Плана, Люлин, Витоша, Вискяр и Завалска, както и среден, горен и високопланински подпояс на Витоша, като най-ниската надморска височина е 470 м. и най-високата – 2250 м.
Стопанството попада в три климатични района на умерено- континенталната подобласт на Европейско-континенталната климатична област:
  • Климатичен район на високите полета в Западна Средна България;
  • Климатичен район на хълмистите и нископланинските части на Западна Средна България от 700-1000 м.н.в.;
  • Планински климатичен район – среднопланинска част /1000-2000 м.н.в./ и високопланинска част над /2000 м.н.в./.
Гъстотата на речната мрежа в ДГС София ТП е с големи различия в различните му части, поради голямото разнообразие в релефни форми, геоложки строеж и климатични условия. Най-голямата река в района на стопанството е р. Искър. В нея се вливат многобройни притоци – реките Планска, Бистришка, Владайска, Сливнишка, Суходолска, Блато, Лесновска, Елешница и др., които спадат към Черноморския водосборен басейн. В Западната и Северозападната част на стопанството има няколко водни течения, които преминават на сръбска територия.
5. Лесистост, преобладаващи дървесни видове – процентно съотношение иглолистни/широколистни.
Средната лесистост на ДГС София ТП е 31,6 % при обща залесена площ в размер на 53545 ха. Преобладаващи са площите , заети с широколистни насаждения – 64 % от общата площ на стопанството и 36 % - иглолистните. Преобладаващите дървесни видове са зимен дъб, благун, габър, бук, цер, акация, топола, бял бор, черен бор, смърч.
По-важните представители на фауната, които обитават постоянно или временно района на стопанството са следните: благороден елен, сърна, дива свиня, заек, яребица, пъдпъдък, фазан, вълк, чакал, лисица, невестулка и др.
Основните билки, които се добиват на територията на ДГС София ТП са жълт и червен кантарион, бял равнец, мащерка, липов цвят и глогов цвят.
От горските плодове се събират предимно шипка, глог, дренки и други, а от гъбите- манатарка, пачи крак, сърнела, масловка, рижика, булка, печурка и други
 
На територията на ДГС София се среща следния вид дивеч: дива свиня, сърна, благороден елен, заек, яребица, фазан.
Защитени зони по Натура 2000: на територията на стопанството има девет обособени зони по Натура 2000 с обща площ 20006,2 ха, от която 9172,4 ха представлява припокриване на ПП Витоша и защитена зона Витоша и са както следва:
Защитена зона Драгоман, Западна Стара планина и Предбалкан, Лозенска планина, Плана, Витоша, Раяновци, Мещица, Рибарници Челопечене, Долни Богров - Казичене.
Природните  забележителности са с обща площ 60 ха – Кътински пирамиди, Урвич, Турченица.
Обособени са курортни гори и зелени зони с обща площ 29191,8 ха, 44,6 % от площта на стопанството, които имат за цел развитие на пешеходния туризъм и здравното и физическото укрепване.
 
На територията на ДГС София попада и част от ПП Витоша.
 

Витоша е първият национален парк в страната. Територията му е с изключително биологично и ландшафтно разнообразие, запазено благодарение действието на различни нормативни документи и паркоустройствени проекти.
Две от основните стопански дейности развити в очертанията на природен парк Витоша са свързани с дърводобив и доходи от сено, пчелини и билки.
Туристическите посещения са основни за парка. Близостта на планината до София я прави желан обект за летен и зимен, ежедневен и седмичен отдих.
 
Основната дейност на горското стопанство е стопанисване, ползване, възобновяване, опазване и охрана на държавния горски фонд.