Бизнес Справка
КАЙРЯКОВИ ООД

КАЙРЯКОВИ ООД

Фирма: КАЙРЯКОВИ ООД
Адрес: Стара Загора, ул. Индустриална 1
Телефон: 042602104, 042638329
GSM: 0888375213, 0888375212
Интернет сайт: http://nanera.net/kayryakovi/site

КАЙРЯКОВИ ООД

Фирма Кайрякови ООД е създадена през 1991 г. с основна цел търговия и производство на ядки. Фирмата държи на високото качество на продукция и затова упражнява ефективен контрол върху производството съгласно HACCP изискваинята.С времето успешната дейност на фирмата създаде благоприятни условия за разширяване на дейността и в момента тя предлага на пазара, както ядки, така и пуканки, сушени плодове и пелети. Следването на новите стандарти в производството и поддържането на качеството са привлекли много клиенти от областта и така фирмата поддържа добра конкурентно способност.Обученият персонал от специалисти във фирма Кайрякови ООД следи и осъществява нужния контрол за изискваното от клиентите качество на продукцията. Продукцията е българска и вносна с богат асортимент и разфасовки удобни за всеки потребител. Навременното изпълнение на поръчките се дължи на добрата координация между различните звена във фирмата. Всички успехи на фирмата се дължат професионализма и на добрата организация , които мотивират персонала за качественото и доброто изпълнение на задълженията.

 

Продукти


Фирма Кайрякови ООД предлага разнообразни видове и разфасовки в сферата на ядките и сушените плодове.

Слънчоглед, фъстъци, лешници, бадеми, леблебия, индийско кашу и други, заедно със сушени кайсии, ошав, фурми, пуканки, пелети и още.

 

Ядки

 

  • Орех

Орехът е богат на белтъчини, мазнини, железни, фосфорни, магнезиеви и други минерални соли, на витамини от В-група и цяла гама от микроелементи. Листата са с голямо съдържание на йод и чаят приготвен от тях се пие за профилактиканна гуша, артериосклероза и йоден недоимък. Зелените орехчета са богати на витамин С. От тях се приготвя спиртна настойка, която се приема при възпалителни процеси в устната кухина. Но най-вкусни са във вид на орехов ликьор или сладко.

  • Фъстък

Фъстъците са ценна маслодайна култура. В семената се акумулират 47–54 % мазнини с много високо качество, белтъчини (20–37 %) и въглехидрати. Те са богати на витамин В1. Фъстъците са отлична храна и като ядки. Препоръчва се да се консумират след тежки заболявания и при силна анемия. Печени, осолени или подсладени, ядките от фъстъци са предпочитано лакомство.
Консумират се, защото снижават нивото на холестерола, намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания, подобряват паметта, вниманието, слуха. Източник са на фолиева киселина, която спомага за обновлението на клетките. Дневната норма е 30 г.

  • Лешник

Лешниците са сред най-калоричните, но и най-вкусни ядки. Съдържат бор и лецитин, голямо количество витамин В, калций и желязо и действат благотворно на костната, нервната система и кръвообращението. Може да се консумира както пресен така и печен и осолен или смлян на брашно. Смлените или счукани лешникови ядки подобряват вкуса на ястия от птици и дивеч, но най-много се използва в сладкарството.
Защо е полезен? Заради високото съдържание на белтъчини и витамин Е и по-ниското съдържание на мазнини, в сравнение с другите ядки.

  • Бадем

Родината на бадема е Мала Азия и Северна Африка. Широко разпространен е в Цялото Средиземноморие, включително и у нас.
Богат е на мазнини, белтъчини. желязо, калций и витамини от групата Е и B. Горчивите бадеми (Amygdalus communis (LINN.) var. amara) са дребни и съдържат циановодородна киселина. Употребяват се само след термична преработка, но главно се преработват за есенции и ликьори. Сладките бадеми(Amygdalus communis LINN. var. dulcis) са чудесни белени и опечени. За да се махне люспата им, се заливат с малко студена вода и се поставят за няколко минути на котлона. Изцеждат се и се стискат между пръстите, за да се “изхлузят” от обвивката. Печени и солени, бадемите са чудесно мезе. Заедно с това те могат да подобрят вкуса на много основни ястия. От тях освен брашно за сладкарството (което е главна съставка на марципана), се приготвя и бадемово мляко, което е превъзходно на вкус.
Защо са полезни? Бадемите са полезни за мозъка и зрението, помагат при астма и язва на стомаха.

  • Шам-фъстък

Шам-фъстъкът е близък роднина на кашуто. Родината му е Средиземноморието. Още древните гърци с удоволствие са го консумирали, наричайки го “магически орех”. Днес половината от световното производство на тези ядки доставя Турция. Шам-фъстъкът е студоустойчиво дърво, но плодовете му зреят само в горещо време. Ядката е костилката на плода. Когато узрее, той изсъхва и костилката се разпуква. Колкото цветът му е по-мръсно зелен, толкова по-зрели са ядките. Дървото има славата на издръжливо растение: корените му стигат до 15 м дълбочина. Между другото, събират шам-фъстъка само през нощта, защото под палещите лъчи на слънцето се отделят упойващи етерични масла.
Смятат шам-фъстъка за най-доброто мезе, но не за бира, а за шампанско и десертни вина. Ядките се пекат и се поднасят в лимонов сок.
Защо e полезен? – Заради многото витамини и минерални вещества с много висока калоричност. Ядките са полезни при изтощение и големи натоварвания, сърдечни болести, заболявания на черния дроб, при жълтеница и повръщане.

  • Кашу

Тези ядки имат най-много наименования. Кашу идва от “акажу”, което на езика на южноамериканските индианци означава “жълт плод”. И тук става ясно, че кашу не е плод, а костилка, която е върху жълта или червена круша (наричана ябълка), в тъмна обвивка. Крушата също се яде, но се разваля бързо, затова е позната в тези места, където расте – например в Индия, където всяка година събират около 25 хиляди тона такива “ябълки”. Затова наричат кашуто още и индийски орех.
Ядките кашу са богати на белтъчини и въглехидрати, витамини А, В2, В1 и желязо.