ОБЩИНА КАВАРНА
Каварна е съвременен град, продължаващ да се развива с бързи темпове. Привлекателен център за български и чужди инвеститори. Интересът към Каварна се засили изключително, в резултат на голямата рекламна кампания, която провежда общината.
Инвестициите в региона стават все повече, безработицата спадна до рекордните 7 %. Каварна е модерен град с добра инфраструктура и развита сфера на услугите. Разполага с курортни комплекси, просторен плаж, риболовна база.
За Ден на града е избран празничният 6 май – Гергьовден.
Богатата културна програма все повече привлича наши и чужди туристи. По - големи изяви в културната сфера са превърналите се в традиция международен Общобългарски младежки фолклорен събор “С България в сърцето”, националния фестивал на любителските театри с международно участие, атрактивния Миден и Рибен фест, празниците на морето.
Каварна се утвърди като рок столица на България. Известни изпълнители и състави отново ще гостуват в Каварна от началото на май до края на септември. Всичко това помага за икономическото развитие на общината и опознаване на регион Каварна като нова и атрактивна дестинация.
Община Каварна разполага с уникален природен потенциал, който е определящ за социално – икономическия и облик и перспективите и за развитие. Тя е разположена в най – източната част на Дунавската равнина и попада в Добруджанското крайбрежие. Релефът е равнинен, до равнинно – хълмист. Над 75% от общинската територия е заета от плодородни обработваеми земи.
Живописното каварненско крайбрежие е 42 км. Общата площ на неговите плажове е 74 000 кв. м.
Подземните водоизточници са изобилни, особено минералните. В земните недра има запаси на черни каменни въглища, природен газ и други.
Приоритетни отрасли в общинската икономика са селското стопанство, туризмът, леката и хранително – вкусовата промишленост.
Производствени мощности за бутилиране на минерална вода (“Извор” АД), завод за производство и ремонт на строителни, пътни и селскостопански машини (“Камаш” АД), шивашка и трикотажна фабрики, фирми за обработка на дърво, за производство на мека мебел, (“Калацерка”) и за дограма (“Иванекс”), за дамска конфекция и други, допълват икономическата карта на Каварна.
Общината разполага с дадености за развитие на природосъобразно животновъдство и земеделие. Възраждат се лозарството и овощарството. Промишленото култивиране на миди и изграждането на вятърни електроцентрали също са “патент” на каварненската икономика.
Потенциалът на община Каварна за развитие на модерен морски ваканционен туризъм е голям; има много добри условия за неговото съчетаване с културно – познавателен, ловен, селски и екотуризъм. Изграждането на съвременна инфраструктура и развитието на алтернативни форми на туризъм привличат инвеститорския интерес към туристическия отрасъл.
Умелото използване на местните природни блага създава възможности за производство на конкурентноспособна продукция, най-вече в областта на екологичното земеделие и хранително – вкусовата промишленост. Ведно с обновлението на средствата за производство, тези възможности са условие за привличане на нови партньори, кредитори и инвеститори.