Община Мирково се намира в Западна България и е една от съставните общини на Софийска област. Общината има 7 населени места като село Каменица е с още 6 махали - Брестака, Хвърчил, Илинден, Преспа, Пълзище и Света Богородица с общо население 2 540 жители.
Северната й граница попада върху южните склонове на Стара планина, а южната - върху северните склонове на Средна гора.
Близостта до гр .София и гр. Пловдив, както и удобната връзка със северната и южната част на страната чрез ЖП линията София - Бургас и главен път Е - 871 София -Карлово- Бургас, поставя общината в благоприятно комуникационно положение.
Природните ресурси на Община Мирково са благоприятни за развитие на планински маршрути, походи, ловен и селски туризъм. Климата е умерено континентален. Средно годишната температура е 10 градуса, а средното количество валежи е 600мм/ кв.м.
Почвената покривка е представена със следните видове:
През територията на община Мирково преминават няколко сравнително малки реки, притоци на река Тополница. От тях с най-голям водосбор е река Смолска, следвана от река Буновска.
Водните площи на територията на общината са общо 607 дка, в които влизат водни течения 467 дка, микроязовири – 117 дка и рибарници – 23 дка.
В Община Мирково има изградени четири микроязовира – язовир "Радин извор" и "Каменна могила" в село Мирково, язовир"Смолско" в село Смолско и язовир "Исин пунар" в село Бенковски, които се използват главно за напояване на земеделските площи.
На територията на с. Мирково са разкрити находища на глина, които се използват за производство на тухли от фирма "Пролайф технолоджи" ЕООД и кариера за добив на инертни материали в село Смолско.