Бизнес Справка
ПАНДА 63 - СНЕЖАНА ДИМИТРОВА

ПАНДА 63 - СНЕЖАНА ДИМИТРОВА

Фирма: ПАНДА 63 - СНЕЖАНА ДИМИТРОВА
Адрес: Бургас, ж.к. Славейков, бл. 67
Телефон: 00887242891
Интернет сайт: http://www.panda-fireworks.com/

ПАНДА 63 - СНЕЖАНА ДИМИТРОВА

ПАНДА 63 - СНЕЖАНА ДИМИТРОВА е фирма, която се занимава с продажва на фойерверки, зари и пиротехника.
Китайските алхимици в древността влагали всичките си усилия и талант в търсенето на вълшебна субстанция. За разлика от европейските алхимици обаче, китайските им колеги не се интересували от създаването на „философския камък", а искали да получат еликсир на безсмъртието. В многобройните опити за постигането на този еликсир, алхимиците смесили селитра, дървени въглища и сяра и получили черен прах, който горял със стабилен и ярък пламък.
Така при един от императорите на династия Сун (през 11 век) Пролетния празник бил посрещнат с невиждано до момента зрелище. С черния прах напълнили хиляди бамбукови стебла и ги хвърлили в огньовете, запалени специално за случая. Бамбукът се разцепил със силен трясък, а огненият прах се възпламенил с грохот. Целта на тази церемония била да се прогонят злите сили, събрали се в края на годината и да се проправи път на Новата, чиста пролет. Ето как огнените зрелища станали част от държавния религиозен ритуал и само специално обучени монаси имали право да използват огнения прах – барута.

Сред народа обаче много преди това се било разпространило умението да се създават „огнени цветя". Една от най-широко разпространените легенди свързва това изкуство с името на майстор Ли Тиен, прочул се като „бащата на фойерверките". Според легендата, Ли Тиен живял през 9 век, тоест по времето на династия Тан, която предхожда династия Сун и бил родом от околия Лилин в южната част на днешната провинция Хунан. Когато Ли Тиен бил съвсем млад, родителите му починали и момчето, останало само, се скитало по различни краища в търсене на прехрана. Понеже бил трудолюбив и умен, усвоил от потомците на Цай Лун (изобретателя на хартията) изкуството да прави хартия от дървесна кора, ленени влакна и излинели парцали. След време се научил да добива и сяра и други химични вещества. Когато се върнал в родния си край помагал на хората в ежедневния им труд с различните си умения. Един негов съсед му се оплакал, че зъл дух от близката планина пакости в дома му. Ли Тиен още същия ден вечерта запалил огън в двора на съседа си и хвърлил в пламъците бамбукови стъбла. Трясъкът от разцепилия се бамбук прогонил злия планински дух далеч и от този ден насетне в дома се възцарил мир. По-късно по същия начин майстор Ли помогнал дори на танския император Тайдзун, който бил наплашен също от зли планински духове.

След време потомците на майстор Ли поменили бамбуковите стъбла с хартиени тръбички, а трясъка постигали с възпламеняването на барут. Ето как започнала историята на китайските фойерверки.
Според най-разпространената версия, по-късно европейския търговец Марко Поло донесъл барута, а с него и тайната на фойерверките в Италия, а от там това изкуство се разпространило в цяла Европа. Ето как през 15 век фойерверките били познати на всички европейски страни. В Китай името на Ли Тиен и на неговия роден край Лилин и до днес се помнят и са истинска запазена марка за качество на фойерверки и всякакви пиротехнически изделия. Още в края на 19 век продукцията на работилниците за фойерверки в Лилин била изнасяна извън границите на Китай. През 1999 година при церемонията за връщането на Макао в границите на Китайската народна република са използвани фойерверки тъкмо от Лилин. Днес в градчето има над 300 фирми за производство на фойерверки, където се произвеждат 3800 различни артикула, над 200 от които са отличени с международни сертификати за най-високо качество. Годишно производството на Лилин се измерва на стойност 1 милиард юана, а продукцията на града се изнася в над 60 страни по цял свят.