Бизнес Справка
ПГ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕ СТЕФАН ЦАНОВ

ПГ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕ СТЕФАН ЦАНОВ

Фирма: ПГ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕ СТЕФАН ЦАНОВ
Адрес: Кнежа, ул. Марин Боев 5
Телефон: 091325601, 091327376
GSM: 0878570671
Интернет сайт: http://www.pgz-kneja.org

ПГ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕ СТЕФАН ЦАНОВ

ПГ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕ СТЕФАН ЦАНОВ води началото си още от ХХ век, когато  Кнежа, разположено на два хълма в равнинната част на вълнообразната Дунавска равнина, е най- голямото село в България. То има 6 680 жители. Децата се учат в две начални (тогава наричани основни) училища и едно трикласно училище т.е прогимназия. Ниските добиви от културите и крайно слабата продуктивност на селскостопанските животни пораждат нуждата от откриване на земеделско училище. Идеята за такова училище се подема от първите агрономи на селото - Никола Бебов и Христо Монев, подкрепени от местната интелигенция и от ентусиазираните селяни. Нуждата от такова училище се разбира и споделя и от Министерството на земеделието.В началото на 1904 година училището е вече проектирано и дадено на търг за построяване на сградата му. На 01.09.1908 година се открива в току-що построената сграда Нисше земеделско училище с двегодишен курс на обучение. През първата учебна година са приети 7 курсисти- младежи, завършили най-малко ІV отделение. За редовен управител е назначен Христо Монев, който управлява училището две години.

През 1919 година училището прераства в практическо земеделско с два курса на обучение с прием на ученици след завършен ІІІ прогимназиален клас. В този си вид то съществува до 1941 година. Тогава училището има за цел да подготви учениците теоретически и практически по всички специалности на земеделието, за да се изградят като добри земеделски стопани. През 1941 година училището обучава техници по скотовъдство с двегодишен курс на обучение. От април 1944 година средното специално училище по скотовъдство при завод ”Клементина” се премества в Кнежа 1930 година се построява нова сграда на земеделското училище, на втория етаж на която е построен и пансион През 1952г. училището се трансформира в селскостопански техникум. Първи директор на техникума е Роза Маринова Дулева, която го ръководи до 1953 година. Той приема за патрон името на Марин Боев- жител на град Кнежа, загинал като студент в гр. София на 03.03.1943 година. Тогава в техникума има две специалности -„полевъдство” и „животновъдство”. Материалната база е стара, учебната сграда, строена за практическо земеделско училище, е недостатъчна, поради което се правят надстройки и пристройки. През 1959 година е направено първото проектиране на новата учебна сграда. Построяването на същата не е осъществено, тъй като не са отпуснати средства за строителство. В резултат на големите усилия на учители и общественост през 1968 година е построен навес и извършено ново проектиране на учебната сграда с физкултурен салон. При скромно тържество в присъствието на представители от отдел „Народна просвета” – гр. Враца и Института по царевица в Кнежа е направена първата копка на 7-ми май 1969 година. Директор по това време е Мария Колдашка. Строителството продължава до месец август 1971 година, а довършителните работи и вътрешното обзавеждане се извършват до месец ноември 1972 година. От 23.03.1981 година директор на училището става инж. Иван Порашки. Започва подем в работата на училищния колектив, особено по подобряване на материалната база и разкрасяването на училищния двор.

През лятото на 1981 година започва строителството на съвременен учебен полигон за кормуване- западно от учебната сграда. В същото време със собствени сили училищният колектив- учители, служители, ученици- построяват четири клетки за машини. През учебната 1983/84 година се открива общежитието към училището с 200 броя легла. През същата година се открива и кормилен полигон учебната 1991/1992 година училището се преименува в Техникум по селско стопанство”Марин Боев”. Съгласно закона за възстановяване на земеделските земи на училището е върната земя в размер на 800 дка и 33 дка гора. От създаването си до днес училището успешно изпълнява своята основна задача: да подготвя висококвалифицирани кадри за нуждите на селското стопанство. Голяма част от учениците продължават своето образование във висши учебни заведения и колежи. Друга част успешно се реализират като специалисти в различни частни и държавни фирми в града и общината ни. На 21.04,2000 година се Провежда  тържествен водосвет в присъствието на много гости и училището е преименувано в Техникум по селско стопанство Стефан Цанов - виден наш съгражданин, деец на младежкото земеделско движение в България, и велик оратор.