На 12.10.1897год. във гр. Варна се открива стопанско училище от председателката на благотворително дружество “Майка” г-жа Анастасия д-р Железкова. Една гоина по - късно училището получава името – ТРУДОЛЮБИЕ.
През ноември 1900 г. – училището се сдобива с нова сграда, благодарение на кмет на града г-н Коста Райков. През 1932 год. му се налага ново име- практическо занаятчийско училище.
През 1939 г. – се честват официално 42 години от основаването на училището. През този период то е било ръководено от 8 директора, 105 редовни учители и 67 лектори
През 1945 год. училището е трансформирано в професионално с 4 годишен курс на обучение. През 1959 год. се открива се техникум по облекло с 5 –годишен курс на обучение
През 1970 год. техникумът е трансформиран в средно професионално техническо училище по облекло. На 1.07.2000 г. се преобразува в Професионална гимназия по текстил и моден дизайн.
Професионална гимназия по текстил и моден дизайн разполага със собствена учебна сграда.
ПГТМД гр. Варна се е утвърди като предпочитано и конкурентноспособно училище с дългогодишни традиции и история. Гимназията се стреми да формира професионални умения и знания у учениците за активно взаимодействие със социалната среда и реализация в условията на пазарна икономика.
Основните цели, които си поставя ръководството са:
Предлага следните специалности:
Козметика
Основната цел на обучението по козметика е усвояване на система от умения, знания и навици при прилагане на козметични грижи, свързани със красотата и здравето на човека и грижи при болни хора със зъболявания на основните органи и системи.
Учебната козметика включва три задачи:
- Усвояване същността на козметичната професия: здравето и красотата на човека и козметични грижи. Тази част предлага връзка между хуманитарните дисциплини и козметичните грижи : психология, хигиена, етика и др.
- Изучава козметичните грижи при болния човек – болнична хигиена, медикаменти, лабораторни изследвания, терапии и козметична техника.
- Разглежда основните патологични симптоми и състояния в козметичната практика, козметична диагноза и планиране на лечение.
Моделиране и Конструиране на облекло от текстил
- СПЕЦИАЛНОСТ: Конструиране, Моделиране и технология на облекло от текстил
- ПРОФЕСИЯ: Моделиер -Технолог
Придобиване на трета квалификационна степен по време на обучението се изучават учебни предмети,
даващи възможност за реализация след завършен 12 клас
В 9-ти клас се полагат основните професионални познания
Запознаване с:
10-ти клас
Завършилите специалността добиват потенциал за широко професионално развитие
Професионални компетенции:
Реализация:
Моден дизайн
Специалност моден дизайн с изучаване на френски език
Дневна форма на обучение след VII клас
Завършилият тази специалност трябва да умее и знае :
Завършилият специалността получава:
Обучението по специалността Моден дизайн предвижда изграждането на творци – дизайнери в областта на модата – основаване на уникални авторски модни колекции. В обучението са включени всички необходими общохудожествени дисциплини от сферата на изобразителното изкуство – живопис, графика, композиция, компютърен дизайн, история на изкуството и др. така и умения и знания , свързани с модния дизайн – дизайн и модна скица , история на костюма, най-нови модни тенденции, български национални костюми, конструиране и технология на облеклото, шев в модното ателие на колежа.
Фризьорство
Фризьорство е умението да се подстригва в съответствие с модните тенденции и индивидуалните характеристики.
Фризьорството от една страна е подстригване, боядисване, къдрене на косата, сушене и други дейности, свързани с придаване стил на косата, но то е и ИЗКУСТВО, ВДЪХНОВЕНИЕ, КРЕАТИВНОСТ.
ПГ по текстил и моден дизайн предлага:
Предлаганите модули за обучение са съобразени със съвременните тенденции на технологиите и козметиката в сферата на фризьорството, съвременния облик на професионалиста и новите очаквания и изисквания на клиентите.
Учебното съдържание включено в модулите за обучение позволява натрупване на умения и знания свързани с:
Обучението в се извършва от висококвалифицирани преподаватели – инженери, педагози, козметици и фризьори. Базата за провеждане на теоретически и практически занимания е образувана със съвременната техника, използват се продукти, които са основни за съвременната козметика.